چه موارد جدیدی در بوت استرپ 5 وجود دارد؟

saeedweb

Moderator
عضو کادر مدیریت
Bootstrap5.jpg

برخی از تغییرات عمده شامل حذف jQuery به عنوان یک وابستگی ، افزودن مجدد آیکون های سفارشی طراحی شده توسط SVG ، حذف عرشه های کارت ، بهینه سازی های نوار ، ساده سازی های Bootstrap JavaScript و CSS و حذف پشتیبانی اینترنت اکسپلورر 10 و 11 (سرانجام!) .


جی کوئری حذف شد​

من عاشق jQuery هستم و هنوز هم در بسیاری از پروژه هایم از آن استفاده می کنم. اما واقعیت این است که چارچوب های دیگری نیز به دنیای JavaScript وارد شده است ، از جمله React.js ، Vue.js و غیره. Angular یکی دیگر از مواردی است که از زمان تبدیل Angular.js به Angular 2+ به عنوان جایگزین جاوا اسکریپت با TypeScript عمل می کند.

از بین بردن وابستگی ، اندازه پروژه را به میزان قابل توجهی سبک می کند ، و همچنین بدون نیاز به درج اضافی Bootstrap JavaScript و CSS ، بارگذاری سایت را کمی بهبود می بخشد.

پشتیبانی از Internet Explorer 10 & 11 قطع شده است​

مدت زمان زیادی گذشته است و در این مرحله به تغییر خوش آمدید. اینترنت اکسپلورر 10 و 11 هم اکنون کمتر از 4٪ از استفاده جهانی از مرورگر را تشکیل می دهد و مایکروسافت پشتیبانی از نسخه های قدیمی اینترنت اکسپلورر را در سال 2016 پس از تولد ابزار مرورگر جدید خود ، Edge پایان داد. باقیمانده پشتیبانی اینترنت اکسپلورر در نوامبر 2020 به طور کامل قطع خواهد شد.

کتابخانه نماد SVG سفارشی اضافه شد​

Glyphicons ، فونتهای آیکونی با اندازه قابل تغییر که در پروژه های وب قابل استفاده هستند ، قسمت بزرگی از بوت استرپ بودند اما به دلیل مشکل ساز بودن از بوت استرپ 4 حذف شدند.

نمادهای SVG استاندارد امروزی و یک راه حل بسیار قدرتمند برای نسخه آینده است و شامل یک کتابخانه آیکون گسترده است که توسط Mark Otto ایجاد شده است.

کتابخانه آیکون SVG در دسامبر سال 2019 از پیش منتشر شد تا پذیرندگان آخرین نسخه بتوانند برخی از قابلیت های دسترسی زودهنگام را بدست آورند.

از جکیل به هوگو تغییر وضعیت داده است​

جکیل ، یک تولید کننده سایت استاتیک بسیار محبوب ، برای مدت زمان طولانی نیز وجود داشته است.

در سال های اخیر ، هوگو شایستگی خود را نشان داده و به نظر می رسد سریعترین و قابل اعتمادترین تولید کننده سایت استاتیک تا به امروز است ، بنابراین جای جکیل را می گیرد.

عرشه های کارت برداشته شد​

عرشه های کارت ظروف محتوای قابل سفارشی بود که در Bootstrap 4 معرفی شدند و جایگزین پانل ها ، چاه ها و تصاویر کوچک نسخه های قبلی شدند. اما به نظر می رسید که سیستم کارت در مقایسه با آنچه معرفی می شود ، مشکل ساز و دست و پا گیر است.

همچنین یک سیستم شبکه جدید نیز ارائه خواهد شد که کنترل پاسخگوتر را ارائه می دهد. با انجام این کار ، عرشه های کارت که در نسخه 4 معرفی شده اند حذف می شوند.

بهینه سازی های نوار​

م Navلفه Navbar در اجرای Bootstrap نقشی اساسی دارد. اکثر سایتها نوعی Navbar دارند و نسخه 5 قصد دارد آن را حتی بیشتر ساده کند.

بوت استرپ 4 نوار پیمایش با استفاده از به روز navو divعناصر مخلوط با لیست های نامرتب. نسخه 5 در حال به روزرسانی این روش برای استفاده از روش های انعطاف پذیری کوتاه و حذف حاشیه مارک تجاری ناشی از نیاز به ظروف در نوارهای ورودی است.

یک گزینه کشویی تاریک نیز از طریق .dropdown-menu-darkکلاس در حال اجرا است که منوی کشویی را به پس زمینه سیاه تبدیل می کند.

به روز رسانی پنجره های مودال​

اکنون پشتیبانی از پنجره حالت تمام صفحه با اضافه کردن .modal-xl-fullscreenکلاس به .modal-dialogظرف div در دسترس است.

کیت های رابط کاربر Pixel Lite و Pixel Pro​

Pixel Lite یک کیت UI منبع باز رایگان و دارای بیش از 200 جز individual مجزا است که مجهز به دستورات SASS و Gulp و ویژگی های قدرتمند است.

Pixel Pro یک کیت UI ممتاز است که دارای بیش از 1000 جز components و 35 الگوی از پیش ساخته شده با داشبورد کاربر است. می توانید
شما اجازه مشاهده لینک را ندارید همین حالا ثبت نام کنید یا وارد سیستم شوید.
.

پیشرفت های CSS و JavaScript​

به دلیل حذف پشتیبانی jQuery از پروژه و جایگزینی کردن با جاوا اسکریپت وانیل ، تعداد زیادی تغییر در کد اصلی JavaScript اعمال شده است.

تا آنجا که تغییرات CSS پیش می رود ، آنها حداقل باقی می مانند و باعث بهبود م componentsلفه های موجود می شوند.

به روزرسانی های فنی اضافی و حذف ها​

سایر عناصر و کلاسهای فنی که همچنین بهبود یا حذف می شوند عبارتند از:

  • پشتیبانی بهتر از تودرتو : قبلاً هنگام لانه سازی .rowیا .col-*عناصر اختلافات حاشیه و پر کردن وجود داشت . این اکنون به روز شده است تا انعطاف پذیرتر باشد.
  • سبک های لیست به طور پیش فرض حذف می شوند : به طور پیش فرض.list-unstyled کلاس برای لیست های غیر مرتب دیگر لازم نیست. @include list-unstyled()اکنون به .rowطور پیش فرض به عناصر کلاس اضافه می شود.
  • موقعیت یابی نسبی : این مورد از همه .col-*عناصر حذف خواهد شد .
  • اندازه جهانی جعبه : پیش از این ، box-sizingدر سطح جهانی تنظیم شده بود ، و برخی رفتارهای غیرمنتظره را برای CSS سفارشی معرفی می کرد. در آینده ، box-sizingفقط در مورد ستون ها و عناصر اعمال می شود.

نتیجه​

در پایان ، بوت استرپ 5 باید از نظر طراحی و طرح سریعتر ، ساده تر و جذاب تر باشد.

این مقاله را مرتباً بررسی کنید زیرا با مشخص شدن خبرهای جدیدی درباره تاریخ انتشار آینده Bootstrap 5 اخبار بیشتری ارائه خواهم داد.
 
بالا